2012. július 17., kedd

A nemzettudatról

"A nemzeti tudatra, az ősi erényekre stb., stb. való hivatkozás nem gyakran, hanem szinte kivétel nélkül mindig gazemberek álcája."

"A zsidók szinte kivétel nélkül pénz és hataloméhesek, és nemzetünk vesztét akarják" -. mondja az antiszemita.

Minkét mondat minősíthetetlenül otromba, rút általánosítás, egyszóval: az előítélet szülte. Vagy pusztán "csak" a csőlátás. Egyik sem szellemi erény.

Mindkét, több mint sarkos vélemény megfogalmazója csak azért fűzi bele a "szinte kivétel nélkül" szavakat a mondatába, hogy szalonképesebb legyen  a mondat, miközben anélkül érti. Tisztelet a kivételnek.

Sajnos, a formai hasonlóságokon túl más összefüggés is van a két mondat között.

Az elsőt többnyire a liberálisok, az egyéni teljesítményeikre büszkék, az egyéni jogokra hangsúlyosan, mondhatni kizárólagosan tekintők szeretik hangoztatni, mintegy igazolandó, hogy lám, a közösségre való hivatkozást gazemberek teszik, tehát jobb, ha figyelmen kívül hagyjuk. Mert ki nem mondott tételük, hogy ha megszabadítjuk azt egyént a közösség béklyójától, kiárad az egyénben szunnyadó jó, és idővel mint végső cél, a társadalom is jobbá válik... Ellenpéldájuk a vészkorszak, hogy lám, a túllihegett nemzettudat hova vezetett! Tehát minden, ami közösségi-nemzeti, támadni, rombolni kell. Nyilvánvaló, nem?

Pedig ha igazán végiggondoljuk, kiviláglik, hogy egyén és közösség egymás nélkül nem létezhet, sőt, akármit is gondolunk az egyéni erőfeszítésről, valójában mindenkor a közösség neveli ki az egyént. Olyannyira, hogy az a bizonyos természet adta jog, amire előszeretettel hivatkozni szoktak, valójában nem is létezik. Kezdetben csak közösség volt, az egyén csak homályosan létezett, joga sem nagyon volt. A történelem során lassan kristályosodott ki - külön tanulmány, hogy mitől és hogyan - az egyén és joga, de az egyéni jog mindenkor csupán a közösség erejét mutató gesztus az egyén felé. Mert amennyiben az egyéni jogok túlzott érvényesítése végérvényesen szétszakítja a közösséget, a széthullott közösség romjain az egyénnek csak annyi joga marad, hogy kimenjen az erdőre, mezőre és puszta kézzel kikaparja-összeszedje azt, ami megmenti az éhenhalástól. Meg agyonüsse azt, aki ki akarja venni a kezéből a falatot.

A XIX. századi liberális eleink öntudatlanul ugyan, de nagyon is tudták ezt. Ezért elemi erkölcsi kötelességüknek érezték minden erejükkel támogatni azt a közösséget, mely kinevelte őket. Akkor úgy hívták ezt, hogy hazaszeretet...

Valahogy letértünk erről az útról, sőt, mintha egyre távolodnánk. És mintha csak két tábor volna. Az egyik csak az egyént ismeri, és utálattal, majdhogynem gyűlölettel beszél mindenről, amit a másik "tábor" csinál, pedig emez csupán a közösséget, a nemzetét is félti, de a szélsőségesek ellenfél helyett ellenségről beszélnek, ami valójában kódolt zsidózás, és föl nem fogja, hogy a nemzet védelmét akarják ugyan, de valójában annak kárára vannak, mert a túloldal csak őket látja. Mert a fönti otromba mondatok csak bőszítik a másik felet, és párbeszéd helyett süketek párbeszéde van, ha van.

Valójában pedig mindkét jogra és érdekvédelemre, az egyénire is és a közösségire is szükség van. Éppen a hosszútávú fönnmaradás érdekében. És nem lehet az egyiket a másik ellen kijátszani. Vagy legalábbis nem volna szabad.

Érdekes módon, amikor a piros lámpánál álldogálunk, senki nem szokott hőbörögni, hogy miért korlátozzák a folyamatos haladáshoz való jogát. Mert így szakaszosan bár, de mindenki halad. Magyarán a közösségnek igenis van joga az egyéni jogot korlátozni épp mindenki érdekében.

Milyen szép is volna ezt az elvet az egyénre és közösségre, uram bocsá', a nemzetre értelemszerűen alkalmazni? Megvalósulna szegény Csengey Dénes álma: Európába, de mindahányan...

Föntebb említettem a vészkorszakot. Általánosan elterjedt nézet, hogy a vészkorszakot a jobboldal túlkapása, a túl erős nemzettudat okozta. Akik így gondolkodnak, fordítva ülnek a lovon. Mert a valóság ezzel szemben a következő: egy jól működő nagy családban kell lennie olyan erőnek, mely a randalírozókat féken tartja, ha kell fizikai erővel, a kisebbet segíti, a gyengébbet támogatja, a szenvedőt vigasztalja, ugyanakkor védi az egész közösséget, hogy mindenki megtalálja a helyét. Nos, épp így működik az egészséges nemzettudat is. Annak idején tehát gyengék voltunk, mert nem volt erőnk féken tartani a radikálisokat és nem kellő erővel védtük honfitársainkat.

Otromba, előítéletes megfogalmazások helyett ilyen befogadó-védő nemzettudat KÖZÖS kiművelése lenne a lényeg, illetve a közös feladatunk. Hogy soha többé ne kelljen semmiféle szélsőségtől félnünk. Se vöröstől, se barnától, se jobbról, se balról. Se magyarnak, se zsidónak, se cigánynak, se bármely velünk élő egyénnek és közösségnek.

Labor

(Egy levelezőlistáról átvéve. Az álnevet is én adtam hozzá. Escape Artist)

Címkék: , , ,

3 megjegyzés:

Időpont: 2012. július 17. 9:07 , Blogger Escape Artist írta...

Közösség nélkül nem létezhet az egyén, ez világos. Más kérdés, hogy mi ez a közösség. Az együtt lakók közössége? (Társasházi lakók, kerület, város, megye, ország, kontinens?) Vagy egy láthatatlan szállal összekapcsolt, térben esetleg távol élő emberek bizonyos csoportja? (Vallás, ideológia, nemi identitás, egészségi állapot, a közös nyelv, a közös hagyományok alapján meghatározott csoport?)

Az utóbbiak közül a nemzet nyújtja a legerősebb kötődést.

A nemzettudattal az a bajom, hogy minden más megközelítést eleve korlátoz, abszolút és törzsi jellegű. "Aki magyar, velünk tart!" Miért?

Vajon melyik tényező oltalmazna jobban a randalírozóktól (ld. Árpád-sávos kukaborogatók): a szerző által említett egészséges nemzettudat, vagy a lakóhely által kialakult, körzeti, országos, európai közösség?

Vajon az ún. vészkorszak alatt az egészséges nemzettudat védte-e meg azt a kevés számú zsidót és cigányt, akiket elbújtattak (t.i. hogy ők is magyarok), vagy a humánum, a keresztény morál (t.i. hogy ők is emberek, Isten teremtményei)?

Ha belegondolok, a vallási alapon, de a még a nemi identitás vagy az egészségi állapot alapján szervezett közösség (mozgássérültek, a kábítószerről leszokók) is erősebb támasz lehet, mint a nemzeti azonosság. Azoknak a csoportoknak a tagjai különösen összetartanak, akik úgy érzik, hogy a nagy társadalomban kisebbséget alkotnak (ilyenek a melegeken kívül a nudisták, a swingerezők, a testépítők, a vegetariánusok, a jógázók is).

Én a puszta származás alapján keletkező közösségeket nem tartom olyan erőnek, amelyre rábízhatnám magam (ld. törzsi villongások, nacionalizmus és irredentizmus, a cigány nagycsaládok háborúskodásai, a magyar állampolgárok nemzeti színűnek álcázott felosztása "magukfajtára" és "magunkfajtára").

Hogy a nemzethez tartozás hatalmas erő, az kétségtelen. Hogy ebben sok érték is lehet, az is igaz. De én inkább bíznék az emberiség közös értékeiben, a humanizmusban, az együttműködésben, inkább az "idegenszívűekben", mint azokban, akiknek egyáltalán nincs szívük.

A nemzeti hagyományok részei a kultúrának. Jó, hogy vannak közös népdalaink. De az én időmben orosz, szlovák, mongol népdalokat is tanultunk (láttam ilyen finn és amerikai iskolai daloskönyveket is), és nem hiszem, hogy kevesebb lettem azáltal, hogy ezek az idegen népek dalai is tetszenek.

Amerikában is van nemzeti tudat, de annak nem a származás az alapja, hanem a közös, "amerikai" értékrend. A jó amerikai jó állampolgár, azaz demokrata, civilizált és együttműködő. Ilyen nemzettudatot, ilyen "nagy családot" kívánok magunknak is. Akkor nem az lenne a kérdés, hogy a kínai vendéglős, a cigány zenész, a zsidó Nobel-díjas "jó magyar"-e, hanem hogy jó állampolgár-e. És azt a feltételt könnyebb teljesíteni.

Escape Artist

 
Időpont: 2012. augusztus 1. 23:41 , Anonymous Névtelen írta...

Most jut eszembe, hogy én már foglalkoztam a
nemzeti kötődés témájával - egy labdarúgó VB
kapcsán (és nem sokkal az után, hogy visszajöttem
egy erdélyi utazásról). Itt a linkje:

http://www.geocities.ws/mandygabor/nemzeti.txt

Bizonyos értelemben ez is - előzetes - hozzászólásnak
tekinthető Labor gondolataihoz.

Escape Artist

 
Időpont: 2012. augusztus 6. 10:34 , Anonymous Névtelen írta...

Hadd idézzem jeles kortárs költőnk, B. Kiss Tamás egyik versét:
https://groups.google.com/forum/?hl=hu&fromgroups#!topic/uzenolista/PCHaAXi46UI

Az a véleményem, hogy ez a bizonyos nemzettudat-kérdés napjainkra (sajnos megint) extrém módon kiélezetté vált. Aktuális mindig is volt, ám az a rikító máz, amellyel ezt a fogalmat napjainkban leöntik, felettébb disszonáns érzeteket kelt.

A probléma számomra nem az, hogy hangsúlyozni igyekeznek mindazon jegyeket, amelyek egy közösséget ÖSSZEKÖTNEK, amelyekkel egy közösség markánsan jellemezhető és más közösségektől az egyén számára is POZITÍV, ERŐT ADÓ ÉRTELEMBEN, ÖSSZEFOGÁSRA SERKENTŐ MÓDON megkülönböztethető (közös nyelv, közös kulturális örökség, közös hagyományok, közös munkakultúra stb.), hanem az, hogy a napjainkban előszeretettel, kifejezetten propagandisztikus, sokszor provokatív felhangokkal és célzattal hajánál fogva előrángatott "nemzettudat" éppenséggel nem az összetartozásnak ezt az érzését hivatott erősíteni, hanem a cél pontosan ennek az ellenkezője: megkülönböztetni önmagunkat másoktól és másokat önmagunktól - NEGATÍV ÉRTELEMBEN. Azaz másokat, egyeseket, nyomatékosan kizárni ebből az imaginárius közösségből. Egy olyan országban pedig, amelynek a településnevei a lehető legpregnánsabban fejezik ki azt a tényt, hogy a Kárpát medence bizony mindig is átjáróház volt, hogy itt bizony népek éltek, jöttek és mentek, hogy itt a "hét törzs" előtt is volt élet, hogy ide sokan "becsatornázódtak" (például a magyarok), asszimilálódtak vagy integrálódtak (avagy nem), maradtak vagy mentek, ám itt hagyták a kézjegyüket és a lábnyomukat, és hozzáadták ezzel egy adott, földrajzi értelemben (is) vett közösség értékeihez a sajátjaikat, létrehozva egy teljesen egyedi, rengeteg színből és árnyalatból, sokféle kulturális és nyelvi örökségből táplálkozó színes szövetet, szóval egy ilyen medence-országban, ahová, miként a folyók, a népek is "befolytak", kiváltképp értelmetlen ez a "ki kivel tartozik össze és ki kivel nem"-szemlélet.

Az igazi érték és a végtelenül sokrétűen kiaknázható lehetőség pontosan az lehetne, hogy ez a mai Magyarország "a világ kicsiben" (amelyben mi, úgynevezett magyarok, ennek a színes szövedéknek csupán az egyik árnyalata vagyunk!), és mivel a világ "amúgy" kitágult, ezerfelé lehetne kapcsolatokat építeni és ápolni, a világ számos csücske felé lehetne csápokat nyújtogatni, mindenkor egymás értékeinek az elfogadása, a kölcsönös odafigyelés, a maximális tolerancia, nyitottság és érdeklődés szellemében, egyén és közösség javára egyaránt. És ez a legnagyszerűbb az egészben, ebből a vitorlából kellene kifognunk a szelet, Lebédia és Etelköz, a jurták, sztyeppék, nyilak, bocskorok, szittyakürtök, gyepük, puli- és pumikutyák, kuvaszok és komondorok, mangalicák és rackajuhok, valamint a Kurultaj és a magyar-sumér nyelvrokonság problémáinak a (dilettáns, felszínes) boncolgatása helyett (hadd legyen mindez a
szakemberek dolga.)

Ez a felszínes, díszletszerű nemzetieskedés, propagandisztikus céllal felhasználva korántsem az összetartozás tudatában rejlő erő kiaknázására alkalmas, hanem célja elsősorban az elkülönülés szellemének az erősítése. Az a demagóg, felszínes mód, ahogy ezt a szellemet ma - a politikai színtéren igen markánsan körvonalazható érdekek mentén - erősíteni igyekeznek, igenis káros az ország EGÉSZ KÖZÖSSÉGÉRE nézve (noha természetesen felettébb lukratív lehet bizonyos csoportok számára).

A magam részéről maradnék tehát a polgári nemzettudat helyett az állampolgári tudatnál és a szabad, szuverén állampolgárok közösségeinek az építésénél, mert ez tűnik a legcélravezetőbbnek, legáttekinthetőbbnek, legteljesíthetőbbnek, legegyszerűbbnek és legtisztességesebbnek.

Mondom mindezt én, egy többféle nemzetiségből összegyúrt, és hajdan néprajz szakot (is) végzett, egyszerű állampolgár a mai Magyarországon.

Peregrin

 

Megjegyzés küldése

(Névtelen megjegyzéshez a legördülő menüből válaszd a "Névtelen" profilt. Ettől függetlenül írd alá - valamilyen álnévvel - hogy a névtelen megjegyzésekről is tudni lehessen, hogy azonos szerzőktől származnak.) A szóellenőrzés segít kiszűrni a számítógéppel generált spam-eket.

Feliratkozás Megjegyzések küldése [Atom]

<< Főoldal